POWIĘKSZ AA
szukaj
Jak szukać pracy

Jak napisać CV

PRAWDA

  • cała prawda i tylko prawda

Kłamstwo ma krótkie nogi. W przypadku CV wpisywanie nieprawdziwych informacji wyjdzie na jaw podczas drugiego etapu rekrutacji - rozmowy, coraz bardziej popularnych case study czy assestment centre. Część konwersacji nagle może przejść na język obcy, którego perfekcyjną znajomość odnotowaliśmy w swojej aplikacji. Natomiast case study szybko zweryfikuje nasze umiejętności i doświadczenie, a kłamstwo jest w tym wypadku niewybaczalne - eliminacja z walki o posadę jest natychmiastowa, co więcej wyklucza nas to także w przypadku ponownego starania się o inne stanowisko w tej firmie na długi czas. Co więcej, jeśli decydujemy się na szczegółowy opis czasu naszego zatrudnienia, zadbajmy o spójność dat. Warto sprawdzić i upewnić się, że są one prawdziwe i zgadzają się z naszą historią zatrudnienia. Przerwy w edukacji czy pracy lub nieścisłości są od razu wychwytywane i mogą skutkować niezręczną sytuacją na rozmowie rekrutacyjnej. W końcu to my mamy być ekspertami w zakresie znajomości szczegółów naszej kariery zawodowej, co świadczy o poważnym traktowaniu naszego przyszłego pracodawcy.

FORMA

  • przejrzystość
  • prostota

Ludzie są zwykle wzrokowcami, dlatego CV musi się dobrze prezentować wizualnie. Nagromadzenie informacji bez stosowania przerw, na pewno będzie zniechęcać, uniemożliwi także szybkie zaznajomienie się z treścią. Dlatego warto stosować częste separatory, oddzielające kolejne części CV od siebie. Dotyczy to również naszych danych osobowych i kontaktowych. Czytelny zapis telefonu (stosowanie separatorów i spacji) czy wyróżnienie u góry naszego imienia i nazwiska od razu zwraca uwagę. Standardem stało się tworzenie CV w popularnym programie do tworzenia i edytowania tekstów z pakietu Microsoft Office - Word. I jest to adekwatna forma, jednak zaleca się przetworzenie tego pliku na format PDF. Na rynku w użyciu jest wiele wersji tego programu, nie wszystkie wyświetlają tekst w ten sam sposób, dzięki wykorzystaniu Adobe Reader unikniemy niepożądanych zmian w formatowaniu.
Dla osób starających się o pracę w branżach kreatywnych szablonowe CV nie jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku, lepiej wybrać formę prezentacji, dzięki czemu mamy większe pole do popisu i możemy ukazać swoją osobę w sposób daleki od standardowego.
Kolejna ważna kwestia, którą należy tu obalić: jedna strona CV, to mit. Oczywiście jest to zalecane, dlatego, że taka ilość tekstu zostanie szybciej przyswojona, ale gdy ktoś ma imponujące, bogate doświadczenie, skracanie i ujmowanie wpisów świadczących o naszych zdecydowanych atutach, działa na naszą niekorzyść.
Kolory to kolejny punkt, który wykorzystany w nieodpowiedni sposób może działać na naszą niekorzyść. W szablonowych CV, wykonanych w programie Word kolory mogą być stosowane, ale w wersji minimum. Zaleca się je, ale jedynie do oddzielania graficznego kolejnych części aplikacji. Natomiast formy kreatywne i prezentacje nie muszą dostosowywać się do tej reguły. Jednak lepiej zachować pewien umiar, np. poprzez wykorzystanie kolorów wiodących. Utrzymanie w miarę jednolitej kolorystyki świadczy o przemyślanej kompozycji i stosowaniu zasad estetyki.

JĘZYK

  • jednolita forma
  • prostota
  • zasób profesjonalnego słownictwa

Wbrew pozorom słownictwo używane w CV mówi o nas wiele. Świadome używanie słownika potwierdza nasze wykształcenie, ale także kompetencje miękkie. Zdradza także nasze doświadczenie. Stosowanie profesjonalnych określeń związanych z posiadanymi umiejętnościami staje się potwierdzeniem znajomości branży, narzędzi pracy czy wymagań formalnych związanych ze stanowiskiem np. dokładne nazwy certyfikatów czy pozwoleń. Osoby dysponujące dużym zasobem słów są zwykle komunikatywne, a to przecież ogromna zaleta. Jednak i tutaj wart zachowania jest złoty umiar. CV musi być napisane jednolitą formą, zaleca się stosowanie równoważników zdań, gdyż normalnie zbudowane zdania są zbyt rozwlekłe i uniemożliwiają szybkie zapoznanie się z treścią.

ZDJĘCIE

  • profesjonalne
  • kolorowe

Jak Cię widzą tak cię piszą - niewątpliwie Twój obraz w oczach przyszłego pracodawcy ma znaczenie. Niby najważniejsze są kompetencje szczególnie te twarde, ale już w usługach prezencja ma duże znaczenie. Warto więc zadbać o zdjęcie z przesłaniem: jestem odpowiedzialny, będę godnie reprezentował waszą firmę. Najlepiej sprawdzają się zdjęcia legitymacyjne lub stylizowane na te urzędowe, szczególnie gdy staramy się o kierownicze stanowisko. Popularne staje się wstawianie do CV fotografii prywatnych, ukazujących nas w mniej oficjalnym świetle. Warto jednak zauważyć, że potencjalnego pracodawcę raczej nie interesuje to jak prezentujemy się na wycieczce górskiej czy w domowych pieleszach, a raczej w eleganckim ubraniu, podobnym do tego jaki jest wymagany w danej firmie. Dobry wywiad to podstawa, jeśli uda nam się poznać obowiązujący dress code i na zdjęciu już będziemy prezentować się nieco w „firmowych" barwach, od razu ukażemy swoją osobę jako przyszłego pracownika, utożsamiającego się z przedsiębiorstwem. Rzadkością są CV bez zamieszczonego zdjęcia - nic dziwnego, ponieważ brak zamieszczenia naszego wizerunku jest sygnałem tego, że chcemy coś ukryć, mamy problemy z samoakceptacją lub nie ufamy danej firmie.

ZAINTERESOWANIA

  • Konkrety, szczegóły najlepiej te, które wyróżniają nas na tle innych

Zapewne większość z nas ma swoją ulubioną kapelę, rodzaj muzyki, lubi czytać książki, ale znacznie bardziej preferuje lekkie pióro Iksińskiego niż nudne powieści Kowalskiego - to szczegóły nas określają. W rubryce zainteresowania postawmy więc na konkrety, które naprawdę nas definiują. Wtedy stajemy się wyraziści, ponadto konkretami zwracamy na siebie uwagę, możemy zainteresować rekrutera, być może zapyta nas o to czemu akurat wybraliśmy poświęcanie się właśnie temu zajęciu. Zainteresowanie wyróżniające nas z tłumu kandydatów może być więc przepustką do kariery. Ważne jest też to, aby w jakiejś innej części CV, nawiązać do zainteresowań i w taki sposób je potwierdzić. Może to być na przykład wpis o przynależności do koła zainteresowań, klubu. To ukazuje nas jako osoby konsekwentne i dążące do celu. Ciekawe i niepopularne hobby to też znak na zewnątrz, że nie podążamy głównym nurtem, wyróżniamy się, poszukujemy swojej ścieżki. Ten punkt jest szczególnie istotny biorąc pod uwagę profesje związane z branżą artystyczną czy tzw. zawody kreatywne. Zasada jest więc prosta: im jesteśmy bardziej szczegółowi, tym bardziej wiarygodni, a tym samym sprawiamy wrażenie profesjonalnych.

DOŚWIADCZENIE
To bardzo ważna część CV. W ogłoszeniach o pracę często spotykamy się z wymaganiami dotyczącymi posiadania doświadczenia zawodowego, nic więc dziwnego, że to zwykle tę część wnikliwie studiują rekruterzy czy przyszli pracodawcy. Dodatkowo warto umieścić opis zakresu obowiązków, zadań związanych z piastowaniem danego stanowiska, ale zawsze krótko i tylko te, które są naszym atutem.
Podczas pierwszych kroków na naszej ścieżce zawodowej nie zawsze wykonujemy zawody związane z naszym wyuczonym zawodem. Dlatego z punktu widzenia starania się o pracę na stanowisko dyrektora międzynarodowej firmy nieistotne staje się to, że podczas przerwy wakacyjnej na pierwszym roku studiów pracowaliśmy przy zbiorze truskawek. Pamiętajmy o tym, aby wpisy w naszym CV były zawsze dostosowane do wymagań stanowiska, o które się staramy.

FORMATOWANIE
Popularny Word może szybko nas zdradzić, szczególnie dotyczy to osób, dla których formatowanie z wykorzystaniem narzędzi oferowanych przez program to czarna magia. Skrót klawiszowy „Ctr + *" czy wybranie opcji poprzez zakładkę, umożliwia włączenie funkcji śledzenia znaków formatowania tekstu. Wtedy już tajemnica tworzenia CV jest odkryta. Od razu widać czy ktoś świadomie używa np. tabulatorów czy w tym celu posługuje się znakami spacji, czy stosuje podwójne odstępy w tekście, nagłówki i style. Kiedy więc wpisujemy w CV umiejętność posługiwania się programem Word i wybieramy tę formę, niech nasza aplikacja ewidentnie o tym świadczy.

CECHY OSOBOWE
Kolejna istotna część CV. Zawrzyjmy tam cechy, które wyróżniają nas z tłumu innych kandydatów i jednocześnie są naszym atutem. W pierwszej kolejności wspomnijmy o tych, które przydadzą się w środowisku pracy, umożliwią szybką adaptację czy świadczą o naszej komunikatywności czy umiejętności pracy w zespole. Znów jednak warto wrócić do zasady numer jeden: tylko prawda.

DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI, UPRAWNIENIA, CERTYFIKATY
Ta część to kolejny punkt, który może odróżnić nas na tle innych. Być może posiadamy jakieś rzadkie uprawnienia, które są dodatkowym atutem na stanowisku, o jakie się staramy - nie wolno o tym zapomnieć! Warto wspomnieć także o umiejętnościach, które możemy potwierdzić posiadanym certyfikatem np. językowym, warsztatów doskonalenia zawodowego czy kursów. Zawsze jednak ten spis musi być adekwatny względem branży i naszego zawodu.

JĘZYKI
Tutaj liczą się konkrety. Dlatego warto pokusić się o rozróżnienie poziomów opanowania danego języka na część związaną z mową, pismem czy czytaniem. Wiele osób posługuje się językiem w nierównomiernym stopniu, nie warto dokonywać uogólnień w tym zakresie, dlatego, że to szybko może wyjść na jaw.

KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH
Zgodnie z polskim prawem, aby pracodawca czy rekruter mógł wykorzystać nasze dane osobowe do celów ujętych w procesie rekrutacji, musi mieć zgodę osoby aplikującej. Taka klauzula powinna znaleźć się na samym końcu CV. Może być odróżniona od reszty tekstu kursywą czy mniejszą czcionką. Sytuacja na polskim rynku pracy zmusza aplikantów do przedstawiania dokumentów potwierdzających wykształcenie w obcym języku, CV również możemy dostarczyć w wersji np. anglojęzycznej. W tym przypadku nie zapomnijmy umieścić tam klauzuli o poufności z zachowaniem jednorodności języka. W Internecie można znaleźć tłumaczenie tego zapisu w popularnych jeżykach obcych.

 

PRACUJMY RAZEM

SZUKASZ

PRACY?

DODAJ CV

WYPEŁNIJ KWESTIONARIUSZ!

dodaj CV


WZORY DOKUMENTÓW