POWIĘKSZ AA
szukaj
Jak szukać pracy

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej

STRÓJ
Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i może zaważyć na sukcesie spotkania. Przyjmuje się, że ta wstępna ocena trwa od 3 do 10 sekund. Dlatego przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, jednym z pierwszych kroków powinien być dobór odpowiedniego stroju. Słowo „odpowiedni" będzie oznaczać przede wszystkim dopasowanie do stanowiska, na które aplikujemy. Inaczej na rozmowę ubierze się dekorator wnętrz, stylista, a inaczej pracownik biurowy. Nasz ubiór musi być przede wszystkim schludny i stonowany. Unikajmy kolorowych paznokci, za wysokich obcasów i nadmiernej ilości dodatków. Pamiętajmy, że to nasze predyspozycje zawodowe, a nie wygląd mają przekonać naszego pracodawcę. Dlatego warto zachować umiar w ubiorze.

NIE DLA SPÓŹNIALSKICH
Chyba nikt nie lubi, jak osoba, z którą jesteśmy umówieni spóźnia się na spotkanie. Tym bardziej nie będzie zadowolony nasz potencjalny pracodawca. Nawet, jeśli zdarzyło nam się to „wyjątkowo", to jaką pracodawca ma pewność, że nie będziemy się spóźniać regularnie? Ponadto, rozmowy kwalifikacyjne często odbywają się „jedna po drugiej" , jeśli się spóźnisz - pracodawca może już nie mieć dla Ciebie czasu. Niech dobra organizacja czasu będzie Twoim atutem.
Zasada punktualności nie musi dotyczyć osoby, która prowadzi rekrutację. Dlatego pamiętaj, żeby nie umawiać ważnych spotkań „tuż po" rozmowie, bo może zacząć się później, niż to było zaplanowane lub potrwać dłużej, niż się spodziewałeś. Przygotuj sobie w tym dniu rezerwę czasową i nie wypominaj rozmówcy, jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem.

MOWA CIAŁA
W czasie rozmowy, rekruterzy obserwują i interpretują naszą mowę ciała. Dlatego, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze, otwarta postawa ciała. Nie chodzi tutaj o to, żeby siedzieć „na baczność" przed rozmówcą. Przyjmij wyprostowaną, ale swobodną pozycję, pamiętając jednak, żeby nie krzyżować rąk i nóg. Staraj się kontrolować swoje gesty, nie okazuj zdenerwowania bądź zniecierpliwienia. I najważniejsze - uśmiech czyni cuda. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Poczucie humoru zawsze jest zaletą. Poza tym przedstawia nas, jako osoby ciepłe, radosne i otwarte.
W czasie rozmowy staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy. Okazuj zainteresowanie, entuzjazm, pytaj o szczegóły i uważnie słuchaj. Jeśli nie zrozumiałeś, jakiegoś pytania, nie bój się dopytać. Udzielaj rzeczowych odpowiedzi, warto podpierać je przykładami.

KRÓTKI TEST Z WIEDZY O FIRMIE I SWOJEGO CV
Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej warto zrobić dokładny research firmy - jakie oferuje produkt lub usługi, jaka jest jej historia, czy obecna pozycja na rynku. Zastanów się dlaczego chcesz pracować właśnie tam oraz co możesz wnieść do firmy. Unikaj ogólników. Hasła typu „Chcę się rozwijać" prawdopodobnie padają na co drugiej rozmowie. Zastanów się wcześniej, dlaczego właśnie ta firma i to stanowisko. Jeśli dopiero zaczynasz dobywać doświadczenie, pomyśl, jak zdobyte umiejętności możesz wykorzystać dla firmy. Znajomość firmy to jedno, ale ważna jest też znajomość... swojego CV. Będziesz pytany o przebieg swojej dotychczasowej kariery, firmy, stanowiska, obowiązki. Przygotuj się dokładnie do tej części rozmowy. Warto też przygotować swoje sukcesy. Pamiętaj, że to, co pozornie Tobie może się wydawać mało istotne, dla potencjalnego pracodawcy może być bardzo ważne. Wyznacz sobie, przynajmniej jedną rzecz, którą przedstawisz, jako swoje osiągnięcie.

WYNAGRODZENIE
Dla wielu to najtrudniejsza część rozmowy. Pytanie o to, ile chcemy zarabiać zawsze pada. Dowiedz się wcześniej, jaka jest struktura w firmie. Sprawdź, jakie jest średnie wynagrodzenie na danym stanowisku. Określ oczekiwaną kwotę w „widełkach", np. od trzech do pięciu tysięcy. Określ sobie kwotę minimalną, poniżej której nie przyjmiesz oferty. Na koniec uwzględnij oczekiwania pozafinansowe, takie jak samochód, telefon, opieka medyczna, itd.

WNIOSKI
Na koniec wyciągaj wnioski. Przeanalizuj swoją rozmowę, zastanów się, co poszło dobrze, a co można było zrobić lepiej. Zwróć uwagę na pytania, które sprawiły Ci trudność. Przygotuj na nie odpowiedź, dzięki temu unikniesz elementu zaskoczenia następnym razem. Jeśli masz jakieś wątpliwości, poproś o informację zwrotną.

 

PRACUJMY RAZEM

SZUKASZ

PRACY?

DODAJ CV

WYPEŁNIJ KWESTIONARIUSZ!

dodaj CV


WZORY DOKUMENTÓW